Podkład

Większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że materiał wierzchni ich tapicerki posiada również warstwę spodnią, która notabene wpływa na większość cech całego produktu. To jak dany materiał się zachowa, jaka będzie jego żywotność, jaki jest jego odbiór – w głównej mierze zależy pod użytego podkładu tekstylnego.

Brak podkładu

Zdarzają się projekty, w których warstwa spodnia dermy jest niepotrzebna. Zwłaszcza, gdy tapicer ma za zadanie obszyć bardziej wymagający element i potrzebuje jak największej elastyczności materiału. Decydując się na sztuczną skórę pozbawioną podkładu, ma szansę bardziej rozciągnąć tworzywo w wybranym kierunku i lepiej je dopasować.

Siatka

Spora grupa sztucznych skór podlaminowana jest dzianiną techniczną, a dokładniej siatką PES. Siatka ma za zadanie ułatwić szycie tapicerki, nadając jej lekki poślizg. Bez owej dzianiny materiał wierzchni stawia opór.

Pianka poliuretanowa

Pianki PUR są podstawowym materiałem technicznym w branży tapicerki samochodowej. Na przestrzeni lat przeszły one wiele modyfikacji – od pianek sztywnych, twardych, po półsztywne i elastyczne. Dziś używa się głównie pianek w arkuszach lub ciętych z rolki. Należy pamiętać, że im większa gęstość pianki, tym jej jakość i wytrzymałość będą większe. Równie istotny jest sposób oddawania energii – czyli jak szybko pianka wraca do pierwotnego kształtu. Parametr ten determinuje twardość materiału. Wszystko to wpływa na odbiór gotowego elementu przez użytkownika.

Pianka plus siatka

Wersja łączona – pianka PUR plus siatka PES – to niezwykle popularne i wygodne rozwiązanie. Z jednej strony materiał posiada miękką, elastyczną warstwę pianki, z drugiej całość zamyka siatka PES, która zdecydowanie ułatwia tapicerowanie elementu.

Dzianina dystansowa

Kilkunastoletnia technologia dzianin dystansowych pozwala stwierdzić, iż to produkt dość nowy, zwiększający komfort użytkowników. W projektach zastępuje pianki poliuretanowe, jest trwalszy i wolniej się starzeje. Przy wyborze dzianiny dystansowej konieczne jest zrozumienie różnorakiego zastosowania tego typu tworzywa. Dystanse o zwartej, jak najbardziej zamkniętej strukturze przeznaczone są do klejenia z innymi materiałami. Tutaj ważne jest, by klej nie przesiąkał, bo zwiąże materiał sam w sobie. Z drugiej strony na rynku dostępne są dystanse z bardzo dużymi otworami. Używa się ich głównie w fotelach wentylowanych. Zastosowanie grubej dzianiny dystansowej umożliwia swobodny przepływ powietrza.

Filc